A nappali nemcsak a pihenés, hanem a családi és a társas élet fő színtere is, ezért a kanapé a lehető legtöbb hatásnak van kitéve a lakásban. Rengeteg dolog történik egy kanapéval: nem csak ülnek rajta, de beszélgetnek is felette, esznek-isznak körülötte és a gyerekek és a háziállatok is előszeretettel játszanak rajta.
Ilyen igénybevétel mellett nem mindegy, milyen huzatú kanapét választ, hiszen az élet kissebb balesetekkel is jár: természetes, hogy idővel a kanapé is tisztításra szorul. Cikkünkben nemcsak a kanapé vásárlás előtt állóknak adunk tippeket a legjobb huzatú modellek kiválasztásához, hanem a régi kanapé tulajdonosokat is ellátjuk pár megfontolandó tanáccsal a huzat tisztításával kapcsolatban.
Milyen anyagokból készülhet a kanapéhuzat?
Egy kanapé vásárlásakor talán nem az anyagösszetétel az első dolog, amit megnéz egy modellen, pedig higgye el, ha tisztában van az egyes anyagtípusokkal, könnyebben találhatja meg azt a példányt, ami nemcsak az igényeihez, hanem az életviteléhez is passzol.
A kanapéhuzat készülhet természetes szövetből, szintetikus anyagból vagy akár bőrből is – és bár az egyes opciók között jelentős árkülönbségek vannak, hosszú távon a legjobb befektetés, ha figyelembe veszi az egyes szövetek tulajdonságait.
Természetes szövet
A természetes, növényi alapú szövetek általában pamutból, lenből, gyapjúból vagy selyemből készülnek. Mivel a legtöbb ruhanemű is ilyen anyagokból készül, valószínűleg ismeri a tulajdonságaikat: kellemes tapintásúak, rugalmasak és moshatóak, azonban a napfény nyomot hagyhat rajtuk, idő elteltével a szövetek kifakulhatnak, és hosszú távon a pára is károsíthatja őket.
Ilyen anyag esetén jól jön, ha a kanapéhuzat levehető: a természetes szövet mosógépben könnyen tisztítható a szennyeződésektől.
Szintetikus anyag
A műszáltól sokan ódzkodnak, ha öltözködésről van szó, kanapék esetében viszont kifejezetten praktikus, ha szintetikus huzatról beszélünk. A leggyakrabban használt műszálas anyagok a poliészter, a polypropilén, a nejlon, az olefin és az akril. Ezek a szintetikus anyagok időtállóak: hosszú évek alatt sem fakulnak meg.
A természetes szövettel ellentétben kevésbé szívják magukba a foltokat (egyes anyagok kifejezetten taszítják a folyadékokat), így a kiömlő italokkal sem lehet bennük maradandó kárt tenni. Mivel ez a szövet kevésbé hajlamos a foltosodásra, különösen ajánlott kutyás vagy macskás gazdiknak!
Bőr
Bár a bőr nem tartozik a textilek közé, az egyik leggyakrabban használt anyag, ha kanapéhuzat gyártásáról van szó. Nem véletlenül: a bőr akár évtizedeken át hibátlanul funkcionál, ha odafigyel rá – sőt, az idő előrehaladtával szebbé, patinásabbá válik. A por és más finom szennyeződések könnyedén eltávolíthatóak egy bőr kanapéról egy nedves szivacs segítségével, viszont komolyabb szennyeződések esetén sajnos nehéz a tisztítása: a kiömlő ételek-italok, esetleg a háziállatok maradandó kárt tehetnek benne.
A legjobb hosszú távú befektetés: a megelőzés
Bár a tárgyaink azért vannak, hogy használjuk őket, ahhoz, hogy a legtovább élvezhesse kanapéját, nem árt, ha néhány dologra odafigyel.
1. Rendszertelen vagy ritka takarítás
Mivel naponta többször is leülünk a kanapéra és pihenünk, a gyerekek is szívesen játszanak rajta, nem árt, ha a bútorszövet tisztítása is a takarítási rutin részévé válik.
A friss szennyeződéseket könnyebb eltávolítani, mint a régi, makacs foltokat, ezért ügyeljen rá, hogy a huzat rendszeresen takarítva legyen! Különösen, ha háziállat is van a családban, hiszen esetleg a háziállatok hulló szőre is szennyezheti a szövetet.
2. A megfelelő takarítószerek
A tisztítás során könnyen kárt tehet a huzatban, ha nem a megfelelő szert használja. Minden esetben nézzen utána, milyen tisztítószerrel nyúlhat a kanapé huzatához – majd mielőtt nagy lendülettel nekiesne a munkának, a bútor egy kevésbé látható részén (például a hátulján vagy az alján) tesztelje, valóban alkalmas-e az adott szer a szövet tisztítására.
3. Így maradhat sokáig jó formában
Ahogy a matracoknál, úgy a kanapéknál is fennáll a kifekvés veszélye: ha mindig ugyanoda ülnek vagy fekszenek rajta, a kanapé menthetetlenül deformálódhat.
4. A kárpitvédelem fontossága
Ha meg szeretné óvni a bútor huzatát, kétféle megoldás közül is választhat: használhat védőhuzatot vagy kárpitvédő szereket. Egy kétoldalú kanapévédő takaró például megvédi a bútor eredeti szövetét – míg egy kárpitvédő spray megakadályozza, hogy a szennyeződések mélyen a szövetekbe juthassanak.
5. Az elhelyezés fontossága
Mivel a kanapéhuzat egész napos igénybevételnek van kitéve, nem mindegy, hova kerül a nappaliban, ugyanis a napfény hosszú távon jelentősen kifakíthatja az anyagot.
Tippek a megfelelő tisztításhoz
Idő elteltével a szövetek szennyeződnek, megkopnak – ez teljesen természetes folyamat. Az, hogy egy kanapét hogyan lehet tisztítani, nagyban függ a huzat anyagától.
- A bőr huzat egy kevés szappanos vízzel és nedves ronggyal törölhető tisztára
- A szintetikus huzatok speciális szövettisztító szerekkel
- A természetes szövetek pedig akár mosógépben is moshatóak, amennyiben levehető a huzat.
Porszívóval minden takarítás alkalmával érdemes végigmenni a kanapén is – készüljön bármilyen anyagból. A porszívózás után egy görgős szösztelenítővel a nehezen elérhető helyekről is kiszedhető minden egyes elhullott hajszál, vagy a kedvencek szőre.
Minden eshetőségre felkészülve: profi kanapévédelem
Mivel a leghatékonyabb tisztítás a foltok és a szennyeződések megelőzése, célszerű minden eshetőségre felkészülni. Ahhoz, hogy a kanapé hosszú távon az eredeti állapotában tündökölhessen, bizonyos óvintézkedések elengedhetetlenek lehetnek – különösen, ha háziállat vagy kisgyerek is van a családban.
1. Ha háziállat van a családban
A lakás – így a kanapé – tisztántartásának első lépése a kedvencek tisztántartása, de mivel még a legápoltabb háziállatok szőre is hullik, illetve a sétákból hazatérve a mancsuk is koszos lehet – sok bosszúságtól kímélhetik meg magukat a gazdik, ha beszereznek, egy kanapévédőt.
Ma már kapható olyan duplafalú kanapévédő takaró, ami kifejezetten kisállat tulajdonosok számára lett kifejlesztve. Ennek a takarónak általában az egyik oldala sötétbarna, a másik oldala bézs, így sötét- és világos szőrű kiskedvencek ellen is jó szolgálatot tehet.
Ha van, ami felfogja az esetleges szennyeződéseket, a kedvence nyugodtan alhat ezután a nappali legnépszerűbb bútorán anélkül, hogy összepiszkítaná azt – és ön is nyugodtabban pihenhet. Mivel az ilyen típusú huzatok gépben is moshatóak, egyszerűbb a tisztántartásuk, mint a kanapé saját huzatának takarítása.
2. Tipp kisgyerekes családoknak
Az, hogy milyen védelmet igényel a kanapé, a gyerekek korától is függ. Ha kisbaba van a családban, egy kisebb takaró is tökéletesen megfelel erre a célra. Nagyobb, mászó vagy már aktívan mozgó gyerekek esetén viszont ajánlott egy, a kanapé felületét teljes mértékig beborító védőhuzatot beszerezni.
Ha pedig már nagyobbak a gyerekek érdemes nekik elmagyarázni, mit szabad és mit nem a kanapén – hálásak lesznek érte, ha felnőttként kezeli őket.
3. Étel- és italfoltok ellen
Ha a kanapé közelébe csak alkalmanként kerül étel vagy ital, egy folttaszító spray is elegendő védelmet nyújthat. Ezek a készítmények olyan bevonattal látják el a kanapé eredeti szövetét, amik megakadályozzák, hogy a különféle folyadékok mélyen a szövetbe hatolhassanak – így az apróbb balesetek tisztítása sokkal egyszerűbb feladat lesz.
Ha viszont a kanapé a rendszeres evés-ivás színterévé válik, érdemes megint csak egy levehető és mosható védőhuzattal beborítani.
Utólag is készülhet: kanapéhuzat varrás vagy vásárlás?
Ha eddig nem használt volna védőhuzatot, még most sem késő beszereznie egyet, ugyanis ha a meglévő foltok ellen nem is, de a leendők ellen még mindig megvédheti kedvenc bútorát, hogy az a lehető legtovább álljon a család szolgálatában. Egy levehető kanapéhuzat könnyen, gyorsan tisztítható – ráadásul nem jelent elköteleződést, hiszen bármikor másikra cserélhető.
A készen kapható változatok előnye, hogy azonnal, több üzletben is hozzájuk juthat – azonban ha a kanapé méretéhez tökéletesen passzoló darabot szeretne, érdemes egyénileg varratnia egyet.
Az otthoni élet fő színtere: ezért válasszon okosan kanapét
A kanapévásárlás a lakberendezés egyik legfontosabb lépése, hiszen a nappali a társas élet fő színtere: ez az a bútor, amire egy fárasztó nap után leülünk, hogy a családdal vagy a barátokkal beszélgessünk. Ahhoz, hogy az életvitelének leginkább megfelelő modellt választhassa, figyeljen oda a kanapé megfelelő kárpitozására, illetve a huzat védelméről is gondoskodjon.